Türkiye Cumhuriyeti

Rabat Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Türkiye Cumhuriyeti’nin Rabat’taki 18. Büyükelçisi olarak göreve başlamış bulunuyorum. Dost ve ilişkilerimizin her alanda gelişmeyi sürdürdüğü Fas Krallığı nezdinde görev yapmaktan büyük mutluluk ve onur duymaktayım.

Akdeniz coğrafyasının tarihinde önemli rol oynamış ve köklü devlet geleneklerine sahip Türkiye ile Fas, 16. yüzyıla kadar uzanan derin tarihi dostluklarını geliştirerek günümüze taşıyabilen iki kardeş ülkedir. Karşılıklı saygı ve güvene dayanan ve ortak din ve her iki ülkenin birbirinden etkilenen özgün kültürleriyle beslenen bu yakın ilişki, Fas’ın bağımsızlığına yeniden kavuşmasından sonra daha da hızlı bir gelişme göstermiştir. Ülkelerimiz arasında hiçbir siyasi sorun bulunmaması ve kendi değerlerini, örf ve adetlerini muhafaza ederek Batıya dönük bir siyaset izlemeleri iki ülkenin yakınlaşmasını ve tecrübelerini paylaşmasını kolaylaştırmaktadır.

Küreselleşen ve her geçen gün daha da karmaşık bir hal alan uluslararası ilişkiler yumağında, başta komşularıyla olmak üzere, tüm ülkelerle barış ve güvene dayalı ilişkiler kurmak, bölgelerini istikrarlı hale getirmek, ülkelerini ve halklarını kalkındırmak ve refaha götürmek için çaba gösteren Türkiye ile Fas arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler de her alanda hızla gelişmektedir. 2000’li yılların başında 130 milyon ABD Doları civarında olan karşılıklı ticaret hacmimiz, son 10 yılda yaklaşık 10 kat artarak, 2 milyar ABD Dolarına yaklaşmıştır. Bunda, Türkiye ile Fas arasında 2006 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşmasının önemli bir rolü bulunduğu açık olup, ticari ve ekonomik ilişkilerimizin yeni yatırımlarla zenginleşerek önümüzdeki dönemde de gelişme eğilimini sürdürmesi beklenmektedir.

Nitekim Türk müteahhitlerinin bu ülkede üstlendikleri projelerin tutarı 3,3 milyar ABD Dolarını aşmıştır.  
Türk firma ve müteahhitlerinin Fas’ta gösterdikleri başarılı performansın en başta Fas Hükümetince takdir ediliyor olması gurur vericidir.

Türkiye ile Fas arasındaki turizm ilişkileri de hızla gelişmektedir. 2006 yılında sadece 15 bin Faslı turist ülkemizi ziyaret etmişken, bu sayı, ilgiyle izlenen Türk TV dizilerinin de katkısıyla, bu sayı geçtiğimiz yıl 85 bine yaklaşmıştır. Dünyanın en önde gelen havayolu şirketlerinden biri haline gelen Türk Hava Yolları’nın, Fas Kraliyet Hava Yolları ile ortaklaşa düzenlediği ve haftada toplam 14’e ulaşan doğrudan Kazablanka-İstanbul uçuşlarının da gerek ticaret gerek turizm ilişkilerinin artmasına önemli katkısı olmuştur.

Görev dönemimde de Türkiye-Fas ilişkilerini daha da ileriye götürmeyi, vatandaşlarımıza ve Faslı muhataplarımıza mümkün olan en iyi hizmeti sağlamayı Büyükelçilik olarak hedef aldığımızı belirtmek istiyorum. Şahsım ve Büyükelçiliğimizdeki tüm görevlilerimiz adına sizlere sevgi ve selamlarımı sunuyorum.  

Ethem Barkan ÖZ

Büyükelçi