Türkiye Cumhuriyeti

Rabat Büyükelçiliği

Yorumlarınız

Yorum Sayısı : 164 Yeni Yorum Yaz

Adı, SoyadıYorumu
dilara bekçi26.05.2013

biz nişanlımla farklı bişey yapıp fas ta evlenmek istiyoruz bunun için gereklı evraklar nelerdir sevgilim arabıstanda ben ıse trdeyım ama ıkızde tr vatandısıyız. ama orda evlenmek ıstıyoruz basından berı orada evlenmek hayalımızdı yapabılırmıyız bir cevap yazın lütfen


İki Türk vatandaşının Fas’ta evlenebilmesi için gereken belgeler şunlardır: 1. Nüfus kayıt örnekleriniz 2. 8 adet fotoğraf 3. Nüfus cüzdanlarınız 4. Evlenmenize engel bir hastalığınız bulunmadığını belgeleyen sağlık raporları 5. Sabıka kayıtlarınız 6. Daha önce evlenmiş ve boşanmış iseniz, mahkeme kararları Saygılarımızla.

ferhat akpinar 21.05.2013

merhaba sayın büyükelçimiz. suudi arabistan da çalışıyorum nişanlımda türkiye de, konsolosluğunuzda evlenmek için gerek li evraklar nelerdir bu konuda bilgilendirebilirseniz bizleri çok minnettar kalırız kasım 2013 te düşünüyoruz. teşekkür ederiz.


İki Türk vatandaşının Fas’ta evlenebilmesi için gereken belgeler şunlardır: 1. Nüfus kayıt örnekleriniz 2. 8 adet fotoğraf 3. Nüfus cüzdanlarınız 4. Evlenmenize engel bir hastalığınız bulunmadığını belgeleyen sağlık raporları 5. Sabıka kayıtlarınız 6. Daha önce evlenmiş ve boşanmış iseniz, mahkeme kararları Saygılarımızla.

ferhat akpınar14.05.2013

merhabalar. arabistan da çalışıyorum. büyükelçiliğinizde bir türk kızıyla evlenmek istiyorum. gereken evraklar konusunda tarafıma bilgi verilmesini arz eder saygılarımı sunarım. çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.


İki Türk vatandaşının Fas’ta evlenebilmesi için gereken belgeler şunlardır: 1. Nüfus kayıt örnekleriniz 2. 8 adet fotoğraf 3. Nüfus cüzdanlarınız 4. Evlenmenize engel bir hastalığınız bulunmadığını belgeleyen sağlık raporları 5. Sabıka kayıtlarınız 6. Daha önce evlenmiş ve boşanmış iseniz, mahkeme kararları Saygılarımızla.

tuğçe çınar14.05.2013

sayın büyükelçim , büyükelçiliğiniz bünyesinde görev yapmak üzere türk uyruklu sözleşmeli sekreter alımı yapılacak mıdır? şayet yapılıcaksa bu konuya esas herhangi bir tarih var mıdır? ayrıca büyükelçiliğiniz nezdinde görev yapan türk uyruklu sözleşmeli sekreter lere ilişkin özlük haklar nelerdir? bu konuyla ilgili bilgi paylaşımı yaparsanız sevinirim. iyi bir diplomasi yaşamı dileklerimle.


Sayın Tuğçe Çınar, T.C. Rabat Büyükelçiliği'nde Türk uyruklu sözleşmeli personel alımı için Temsilciliğimiz resmi web sayfasında ( http://rabat.be.mfa.gov.tr/ )ve/ya Fas Krallığında münteşir gazetelerden birinde verilecek duyurları takip etmeniz gerekmektedir. Türk uyruklu sözleşmeli sekreterlerin hakları 657 sayılı devlet memurları kanununun 4B fıkrası ile sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslar çerçevesinde düzenlenmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu ve Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasları e-posta adresinize ayrıca gönderiyoruz. Saygılarımızla,

tayfun uslu02.05.2013

merhaba, turkiyedeki is alanimizi fasa tasimayi planliyoruz. fasta sirket kurmak icin gerekli evrak listesini sizden temin edebilirmiyiz. fasa gelip cesitli gorusmeler yaptik fakat. yinede emin olmak adina sizden evrak listesini alabilirsek cok seviniriz. iyi calismalar. cok tesekkurler.


Fas’ta şirket kuruluşları ülkenin 16 şehrinde faaliyet gösteren Yatırım Ajanslarındaki (Centre Régionale d’Investissement-CRI) “Tek Gişe” uygulaması sayesinde büyük oranda kolaylaştırılmıştır. Adres bilgileri aşağıda yer alan Yatırım Ajanslarına Pasaport ile başvurulması halinde yerli ortak, garantör benzeri uygulamalara gerek kalmaksızın şirket kuruluşu gerçekleştirilebilmektedir. Bir hafta içinde gerekli işlemleri tamamlanan ilk başvurunun (150 Dirhem, yaklaşık 14 Euro başvuru harcı) ardından Ticaret Sicil Kaydı (350 Dirhem), tercih edilen ismin daha önce alınmadığına dair alınacak belge (certificat negatif), Sosyal Güvenlik Kurumu (Caisse Nationale de la Securité Sociale) kaydı benzeri işlemlerden sonra şirket kuruluşu en geç 15-20 günlük bir süre içinde tamamlanabilmektedir. Ülkemizdeki bir şirketin şubesinin Fas’taki kuruluşu için ise ilave bir takım belgeler gerekmektedir. Bunlar; ana şirketin ticaret sicil kaydı, ana şiket kuruluş sözleşmesi, sube kuruluşu için alınmış ortaklar kurulu kararı, şirket yetkilisinin pasaportu, imza siküleri ve vergi dairesinden şirketin vergi borcu bulunmadığına dair belgeler ile bu belgelerin iki ülkede geçerli olan usullere göre tasdik edilmiş çevirileridir. Ancak aranan belgelerde değişiklik olması ihtimaline karşı, başvuru öncesinde Yatırım Ajanslarından bir yetkili ile önceden irtibata geçilmesi son derece yararlı olacaktır. Bu işlemler doğrudan ilgilinin kendisi tarafından yapılabileceği gibi bir muhasabeci aracılığıyla da yürütülebilmektedir.

levent çelik22.04.2013

konsoloslukta bulunan herkese teşekkür ediyorum 11 ay önce nikahımı yapan ankara balalı abimin ismini unuttum af diliyorum ve sana burdan minnettarım çok yardımın oldu bana orda şimdi evlilik cüzdanıyla ilgili bir sorum olacak ben konsolusluktan bir türlü cüzdanı almaya gelmeye vakit bulamadım şimdi evlilik cüzdanı nasıl elime geçer bilmiyorum bu konuda yardımınızı rica ediyorum bir de benim inşallah türkiye de bir çocuğum olacak o nasıl türk ve fas vatandaşı olacak eşim ve benimde çifte vatandaş olmak için yapmam gerekenler varmı bu konularda sizlerin beni aydınlatmasını rica ediyorum allah a emanet olun .


Sayın Çelik, nikahınız yapıldıktan sonra nikah tescili için Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi'ne ibraz ettiğiniz belgeler Türkiye'de bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne gönderilmektedir. Nüfus müdürlüğünüz tescil işlemini gerçekleştirdikten sonra Konsolosluk Şubemize yazı ile bildirmektedir. Tescil belgelerinizin Konsolosluk Şubemize ulaşmasından sonra nikah cüzdanınız size ya da eşinize teslim edilmektedir. Dosyalarımızın incelenmesi neticesinde, nikah tescil işleminizin nüfus müdürlüğünüzce gerçekleştirilmiş olduğu tespit edilmiştir. Bu durumda, nikah cüzdanınızın düzenlenebilmesi için eşinize ve size ait 4'er adet fotoğrafla sizin ya da eşinizin bizzat Konsolosluk Şubemize başvurması gerekmektedir. Saygılarımızla.

sedat uztas08.04.2013

merhabalar buyukelcim ben turk vatandasi olarak fasta nikah yapip fasta yasamak istiyorum ne evraklar gerekiyor 1 aydir fastayim2 ayim kaldi lutfen yardimci olun oturma izni


Sayın Uztaş, Fas’ta Fas vatandaşı bir kadın veya erkekle evlenebilmek için Fas resmi makamlarınca Türk vatandaşlarından istenen belgeler şunlardır: 1.Vukuatlı nüfus kayıt örneği 2. Pasaport 3. Nüfus hüviyet cüzdanı 4. Adli sicil kâğıdı 5. Halen çalışılan işyerinden alınacak gelir belgesi 6. Eşinden boşanmış olanlar için Arapça’ya tercüme edilmiş mahkeme kararı (Bu belge ikamet edilen ülkedeki Fas Büyükelçiliği veya Konsoloslukları tarafından onaylanmış olmalıdır.) 7. İkametgâh belgesi (ikamet edilen ülke resmi makamlarından alınmalıdır.) Fas vatandaşı ile evlilik akdi yapıldıktan sonra sözkonusu evlilik akdinin Türkiye’de tanınması, tescili ve “uluslararası aile cüzdanı” alınabilmesi için bu evliliğin Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’ne bildirilmesi gerekmektedir. Bu bildirim sırasında Fas vatandaşı eş tarafından ibraz edilmesi gerekli belgeler ise şunlardır: 1. Fransızca’ya tercüme edilmiş bekârlık belgesi (Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığı tarafından tasdik edilmiş olmalıdır.) 2. Fas kimlik kartı 3. Eşinden boşanmış olanlar için Fransızca’ya tercüme edilmiş mahkeme kararı (Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığı tarafından tasdik edilmiş olmalıdır.) Saygılarımızla.

ihsan kaya03.04.2013

iyi günler faslı bir bayanla evlilik için fas makamları tarafından gelir belgesi istenmektedir. 15-20 gün bir yerde çalışsam burdan alacağım gelir belgesi geçerli olur mu? yoksa düzenli bir çalıştığıma dair belge mi istiyorlar? teşekkürler


Sayın Kaya, Halihazırda çalışmakta olduğunuz bir işe ait gelir belgesi yeterli olacaktır. Saygılarımızla.

rıdvan kabak01.04.2013

selamun aleykum değerli konsolos yetkililer, ben muş alparsan üniversitesi ilahyat fakültesinde islam tarihi ve sanatları anabilim dalında araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. arapçamı daha ileri bir seviyeye taşımak, fasta bulunup islam eseri değeri taşıyan eserleri yakından görmek, incelemek istiyorum. bu konuda yardımlarınızı, yönlendirmelerinizi istirham ediyorum.


Sayın Kabak, Büyükelçiliğimizden hangi konularda yardım ve yönlendirme istediğinizi açıkça belirtebilirseniz size daha etkili şekilde yardımcı olabiliriz. Saygılarımızla.

bulent cakir23.03.2013

merhaba sn buyukelci, fasta ikamet etmekteyim ve yakin zamanda fasli bir bayanla evlenmeyi planliyorum evlilik islemleri icin yerel makamlarca oturma-calisma belgesi talep ediliyormu


Sayın Çakır, Fas'ta evlilik işlemleri için yerel makamlar oturma veya çalışma belgesi talep etmemektedir. Bununla birlikte, evlilik işlemleri için gelir belgesi talep edilmektedir. Saygılarımızla.