Türkiye Cumhuriyeti

Rabat Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

E-pasaport Başvurusunda Kullanılabilecek Fotoğraflar , 11.02.2011

11 Şubat 2011

 

T.C. RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN DUYURU

E-PASAPORT BAŞVURUSUNDA BULUNACAK VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

 

Malumları olduğu üzere, 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle eski tip pasaportların düzenlenmesi veya temdit edilmesi uygulaması sona ermiş olup, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’nce vatandaşlarımızın e-pasaport başvuruları kabul edilmektedir.

 

E-pasaport başvurusunda kullanılabilecek fotoğraflar, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına uygun olarak;

Ø  Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık olacaktır.

 

Ø  Yüz fotoğraf üzerinde ortalanmış, çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olacaktır.

 

Ø  Yüz kısmının yüksekliği 32 ile 36 mm arasında olacak, fotoğrafın yüzde 70 ile 80’ini kapsayacaktır.

 

Ø  Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilmiş, beyaz ve desensiz fon olacaktır. (Açık renk ya da nötr gri fon kaldırılmıştır.)

 

Ø  Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmayacaktır.

 

Ø  Fotoğraftaki renkler nötr olacak ve yüzün doğal rengini yansıtacak, fotoğraf doğrudan kameraya bakarken çekilecektir.

 

Ø  Gözler açık ve iyi görünür (kırmızı olmayacak) şekilde, gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesiyle kapatılmamış olacak, güneş gözlüğü veya gözlük camı üzerinde yansımalar olmayacaktır. Küçük çocukların biyometrik fotoğrafları bu hususa dikkat edilerek çekilmiş olacaktır.

 

Ø  Işık yüze eşit ölçüde yansıtılacak, yansıma veya gölgeler bulunmayacaktır.

 

Ø  50×50 mm veya 50×60 mm ebadında renkli olmak üzere 2 adet fotoğraf istenecektir. (35×45 mm ebatlarındaki fotoğraflar kabul edilmemektedir.)

  

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’nce sunulan hizmetin kalitesini ve süratini arttırmak amacıyla, e-pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın kullanacakları fotoğrafların yukarıda belirtilen standartlara uygun olmasına özen gösterilmesi önemle rica olunur.