Türkiye Cumhuriyeti

Rabat Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Ethem Barkan Öz'ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı , 23.04.2015

Değerli Vatandaşlarımız,

Sevgili Çocuklar,

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 95. Yıldönümünde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı yürekten kutluyorum.

Tarihimizde önemli bir dönüm noktasını teşkil eden 23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gündür. Bu anlamlı tarih, aynı zamanda milletimizin kendi kaderine el koyduğu günü simgelemektedir. Atatürk’ün önderliğinde Milletin temsilcilerinin ortak bir gaye etrafında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni oluşturduğu 23 Nisan 1920 tarihi, İstiklal Mücadelemizi zafere götürdüğümüz süreçte kuşkusuz en önemli adımdır. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetimizin ilanıyla sonuçlanan bu süreç milletin egemenliğine sahip çıkmasının sonucudur.

Bu iradeyi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk; “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır, o da Milli Egemenliktir. Yalnız bir makam vardır, o da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” şeklinde ifade etmiştir.

Bu anlamlı gün Atatürk tarafından olan dünyanın ilk çocuk bayramı olarak yeni nesillere armağan edilmiş, 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Çocuk Bayramı” olarak ilan edilerek evrensel bir bayrama, bir dostluk, kardeşlik ve sevgi şölenine dönüşmüştür. Ülkemizde her yıl yurtdışından gelen çocukların da katılımıyla kutlanmakta olan bu anlamlı gün milletler arasındaki dostluk köprülerini de güçlendirmektedir.

Sevgili Çocuklar,

Milletimizin en değerli varlığı olan sizler, müreffeh yarınlara ulaşma yolunda da en önemli güvencemiz ve geleceğimizsiniz. Sizlerin güvenli, sağlıklı ve iyi eğitim alarak, özgür, mutlu, ulusumuza ve insanlığa yararlı bireyler olarak yetişmeniz hedefimizdir. Özgürlük ve bağımsızlık meşalesini sizler devralacak ve şanlı bayrağımızı hep yüksekte tutacaksınız.

Değerli Vatandaşlarımız,

Bildiğiniz gibi 24 Nisan 2015 ulusumuzun uyanış destanı olan Çanakkale Kara Savaşları’nın da 100. yıldönümüne tekabül etmektedir. Bu savaş Türk milletinin kendi kaderine sahip çıkmasının ilk kıvılcımı olduğu gibi milletlerarası kardeşlik ve barışın ve kalıcı bir dostluğun temelini atmış, savaşın dostluğa ve barışa dönüşmesine vesile olmuştur.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, uzak diyarlardan çocuklarını savaşa gönderen ANZAK annelerine seslenirken, “Evlatlarınız bizim bağrımızdadır” sözüyle Çanakkale’de yaşanan insanlık öyküsünü ve barış özlemini dünyaya duyurmuştur.

Bu günler aynı zamanda, Türkiye’den uzakta, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın anavatanla tek yürek olabilmeleri açısından da önem taşımaktadır.  

Bu açıdan yaşadıkları ülkelerde hayatın her alanında aktif olan vatandaşlarımızın bu anlamlı günler vesilesiyle köklü tarihimizi, milli değerlerimizi ve kültürümüzü tanıtmak için gösterdikleri çaba gelecek için de güven vermektedir. Bu yıl dünyanın birçok yerinde vatandaşlarımızın bulundukları ülkenin bayrağıyla birlikte Türk bayraklarıyla gerçekleştirdikleri coşkulu etkinlikler milli birlik ve değerlerimize, yaşadıkları ülkeye ve değerlere saygıyla bütünleşme başarısını göstermiş olmaları bakımından hepimiz için gurur vericidir.

 

Büyükelçi

Ethem Barkan ÖZ